فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره | dl | 6076678

دانشجوی محترم سلام و عرض ادب. اطلاعات بیشتر در مورد فایل فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره در ادامه مطلب با کلیک روی دکمه دانلود مشاهده کنید. همچنین لیست تعدادی دیگر از محصولات فروشگاه در انتهای پست قرار داده شده و قابل مشاهده هستند. اگر از کیفیت فایل تخصصی فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره راضی بودید که مطمئنن همین طور است خوشحالیم و اگر مشکلی در فایل بود از طریق دکمه ارباط با ما و تلگرام مشکلتان را بگویید تا راهنمایی شوید.

ﺷﺎﯾﻊ ﺷﺪ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ از ﮐﺸﺘﯽ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﻫﺎي ﺳﺮﯾﻊ اﻟﺴﯿﺮ ﻧﯿﺮوي درﯾﺎﯾﯽ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﺳﺰار از ﺣﻮزه ﺑﻨﺪري ﻣﯽ اﺳﮑﻨﺪرﯾﻪ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﺧﺎرج ﺷﺪه و ﮔﻮﯾﻨﺪ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﮐﻪ راه روم را در ﭘﯿﺶ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺷﺎﯾﻊ ﺷﺪ ﮐﻪ ﮐﺸﺘﯽ فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره ﻣﺰﺑﻮر ﺣﺎﻣﻞ دﺳﺘﻮري اﺳﺖ از ﻃﺮف

فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره

فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره :

(مقدمه)

در قرن حاضر که قرن پیشرفت در علم و فن آوری است. کمتر کسی احساس نیاز به گذشته خود می کند. گذشته ای که ثمره آن امروز است. برای انسان امروز اسطوره هنوز واژه ای نا آشناست.

زیرا احساس خلأ آنرا درک نکرده است. احساسی که با هیچ علم و اندیشه ای حبران نمی شود. انسان نخستین با اسطوره به دنیا می آید, زندگی می کند و از دنیا می رود. اسطوره هسته اصلی زندگی اوست. پاسخ سؤالهایش, ریشه تفکراتش, درک قدرت مافوق همه و همه با اسطوره همراه است. بنابراین اسطوره دین و دانش و اندیشه اوست.

اسطوره و تفکرات آن نیاز لاینفک انسان امروز و پرداختن به این موضوع لازمه زندگی امروز می باشد.

نگارنده سعی کرده است با طرح این عنوان اسطوره را بیان کند و با نگاهی اسطوره ای به ماهی نشان دهد حتی این موجود آرام نیز دنیای شگرف و پر رمز و رازی دارد.

هدف نگارنده از طرح این موضوع, که شامل چندین جنبه‌ می باشد بررسی نقشی است که ماهی به عنوان یک موجود زنده با نگاه اسطوره ای ایفا می کند. جنبه دیگر رساله بررسی نقوش ماهی در آثار هنری پیش از اسلام می باشد.

این تحقیق شامل سه بخش می باشد. در بخش اول نگارنده به اسطوره و سمبل پرداخته است, زیرا بدون شناخت اسطوره, نمی توان نگاهی اسطوره ای داشت.

بخش دوم شامل چهار فصل اسطوره ماهی, مذهب و ماهی, نوروز و ماهی, می‌باشد.

در بخش سوم نقوش ماهی در آثار هنری مورد پژوهش قرار می گیرد و شامل چهار فصل پیش از تاریخ, عیلام, ماد و هخامنش و پارت و ساسانی است.

واژه و معنی اسطوره

فرهنگ نویسان عرب معتقدند اسطوره واژه ای عربی است که از ریخت (افعوله) برآمده و ریشه آن (سَطَر)به معنی افسانه ها و سخنان بی بنیاد و شگفت آور است؛ ولی به نظر می رسد که این واژه عربی نباشد, بلکه واژه ای یونانی- لاتینی است که در لغت با واژه (Historia) به معنی روایت و تاریخ از یک ریشه است. در یونانی با واژه (Myths) به معنی شرح, خبر و قصه روایت هم ریشه است.

آموزگار اسطوره را چنین تعریف می کند‍: اسطوره را باید (داستان و سرگذشتی مینویی دانست که معمولا اصل آن معلوم نیست و شرح عمل, عقیده, نهاد یا پدیده ای طبیعی است به صورت فراسویی که دست کم بخشی از آن از سنّتها و روایت ها گرفته شده و با آیینها و عقاید دینی پیوندی ناگسستنی دارد)

گاه اسطوره را با افسانه یکی می دانند ولی باید اضافه کرد واژه اسطوره بسیار گسترده تر از افسانه است و می توان گفت از مجموع افسانه ها که مایه های فرهنگی می یابند اسطوره پدید می آید. به عبارت دیگر (افسانه ها پاره‌هایی گسسته و مایه هایی خام از گونه های جهانشناسی راز آمیز و باستانی می توانند بود که آن را اسطوره می نامیم.)

در قرآن واژه (اساطیر الاولین) که 9 بار نیز تکرار شده, اسطوره بیان شده است و مفسّران معنی آن را نشانه های پیشینیان بر شمرده‌اند. آورده اند که آگوستین قدیس در پاسخ به این پرسش که اسطوره چیست؟ گفته است: (خیلی ساده است به شرط آنکه از من نپرسند, هرگاه خواستم درباره اسطوره توضیح بدهم, عاجز مانده ام.)

با توجه به گفته آمده, توصیف و تعریف دریای پهناور اسطوره با کمک واژه هایی که در اختیار داریم کاری دور از ذهن است. اسطوره را نمی توان در چهارچوبی قرار داد, بلکه باید گفت با دریایی ژرف روبرو هستیم, که رازناک و رمزآلود است.

انسان نخستین با شناخت طبیعت و با یاری گرفتن از اسطوره معماهای خود را پاسخ می دهد, اسطوره دین و دانش و اندیشه انسان نخستین و دانسته های معنوی اوست, دانشی که بیشتر جنبه نمادین دارد و از قوانین عملی ادوار بعد به دور است که در آن سخن از این است که چگونه هر چیزی پدید آمده و به هستی خود ادامه می دهد.

اسماعیل پور اسطوره را چنین بیان می کند: (اسطوره روایت یا جلوه ای نمادین درباره ایزدان, فرشتگان, موجودات فوق طبیعی و به طور کلی جهان شناختی که به یک قوم, به منظور تفسیر خود از هستی به کار می بندد. اسطوره سرگذشتی راست و مقدس است که در زمان ازلی رخ داده و به گونه ای نمادین, تخیّلی و وهم انگیز می گوید که چگونه چیزی پدید آمده, هستی دارد یا از میان خواهد رفت و در نهایت اسطوره به شیوه ای تمثیلی کاوشگر هستی است).

بشر ناتوان غرق در اندیشه های ناپخته خویش جستجوگر مأمنی است که اسطوره نام دارد, اسطوره واکنشی ناشی از ناتوانی انسان در مقابل دنیای پیرامونش و حوادث غیر مترقّبه ای است که او هیچ نقشی در آن ندارد و نشانه‌ای از عدم آگاهی او در علل واقعی حوادث می باشد.

هم چنین اسطوره تجّسم احساسات آدمیان است برای اعتراض به اموری که برای ایشان ناخوشایند است و با استفاده از آن تسکین می یابند.

(اسطوره تاریخی است که روانشناختی و ناخودآگاه گردیده است تاریخی است که نه به اندیشه و آگاهانه بلکه به سرشت و ناآگاه پدید آمده است.)

در واقع اسطور ها با گوشت و خون انسان در آمیخته اند, چه آنها را بپذیریم و چه نپذیریم, با آنها زندگی می کنیم, در ژرفای وجود هر انسانی نشانه های آن را می توان یافت.

انسان در هر عصری با فرهنگش زندگی می کند و اسطوره سرشت فرهنگ اوست. وقتی می گوییم اسطوره فرهنگ مردمان نخستین است, سخن گزافی نیست.

(اسطوره نه تنها سازه های زندگی هستند, بلکه بخشی از هر فرد, پاره ای از هر شخص هستند. قصّه کسی را گرفتن یا بردن, همچنان است که جان او را گرفته باشند. این چنین اسطوره هایی نقش های ذاتی, اجتماعی و اقتصادی دارند و این پدیداری محلی (اتفاقی) نیست, این یک قانون و قاعده است).

به هر حال جمع بندی که می توان به دست آورد, چنین است:

مالینوسکی اسطوره را چنین تعریف می کند: (اسطوره عبارت است از احیای روایتی یک واقعیت ازلی به سود خواسته های ژرف دینی, خواستهای اخلاقی, قید و بندهای اجتماعی, بیانیّه ها و حتّی نیازهای عملی.)

و در انتها تعریف استاد بهار از اسطوره را باز می کنیم: (اساطیر مجموعه ای است از تأثیرات متقابل عوامل اجتماعی و انسانی و طبیعی که از صافی روان انسان می‌گذرد, با نیازهای روانی- اجتماعی ما هماهنگ می گردد و همراه با آیین های مناسب خویش ظاهر می شود و هدف آن مالاً پدید آوردن سازشی و تعادلی بین انسان و پیچیدگی های روانی او با طبیعت پیرامون خویش است.)

جهان بینی و کارکرد اسطوره

(شناخت انسان های نخستین از جهان و بازتاب پندار و اندیشه آنها در قالب روایت ها و گفتارهای اسطوره ای, جهان بینی آنها را پدید می آورد.)

(پایا ترین و استوار ترین بنیاد اسطوره ای, باور به یگانگی جهان و انسان است. در جهان بینی اسطوره ای, این دو, جدایی و بیگانگی سرشتینی از یکدیگرندارد, در بود یکسان اند و تنها در نمود از هم دور و جدا افتاده اند. پیوند در میان این دو چنان است که گویی انسان و جهان دو نام اند, ناموری یگانه را.)

یونگ می گوید: (ذهن اقوام بدوی نه منطقی است و نه غیر منطقی, آدم بدوی نه مثل ما زندگی می کند و نه مثل ما می اندیشد. آنچه برای ما غیر طبیعی و مرموز است, برای او کاملاً عادی است و جزیی از تجارب زندگی اوست. برای ما گفتن اینکه این خانه آتش گرفته, زیرا که رعد بدان اصابت کرده است عادی می نماید, ولی برای آدم بدوی گفتن اینکه این خانه آتش گرفته, زیرا افسونگری از رعد استفاده کرده و خانه را سوزانده است, به همان اندازه عادی و طبیعی است.)


👇محصولات مشابه با فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره👇

فایل رایگان نقد ادبی - قیصر امین پور | WORD فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات - تاریخ ادبیات فارسی | WORD فایل رایگان پروژه رشته ادبیات با موضوع مولوی | WORD فایل رایگان پروژه حریم خصوصی | WORD فایل رایگان تحقیق رشته حقوق - سازمان ملل متحد و حل بحران هاى بین ‏المللى | WORD فایل رایگان دوران تاریخی ترور و تروریسم | WORD فایل رایگان تحقیق رشته تاریخ - نقش اعداد مقدس در معماری اسلامی | WORD فایل رایگان تحقیق رشته تاریخ - تاریخچه فلسطین | WORD فایل رایگان مقایسه ی شیوه ی زندگی در زنان یائسه با دانسیته استخوانی غیر طبیعی در بیمارستان شریعتی | WORD

👇محصولات تصادفی👇

فایل رایگان طراحي يک سيستم توصيه گر بافت آگاه در شرايط آلودگي هوا | WORD فایل رایگان پاورپوینت مقابله با استرس | WORD فایل رایگان پاورپوینت مفاهیم پایه و مبانی فصل اول شبکه های کامپیوتری | WORD فایل رایگان تخمين ظرفيت تبادل کاتيوني در دو خاک بکر و کشاورزي توسط شبکه عصبي مصنوعي ورگرسيون خطي | WORD فایل رایگان پاورپوینت معلوم مجهول | WORD فایل رایگان مقاله انگلیسی همراه با ترجمه روان - پیچیدگی رهبری , گذر از عصر صنعتی تا عصر دانش | WORD فایل رایگان بررسي اثرات دگرآسيبي عصاره آبي اندام هاي علف هرز ازمک (Cardaria draba) بر جوانه زني و رشد گياهچه تريتيکاله (Cereal scale) | WORD فایل رایگان ارزيابي تعدادي از عصاره گيرهاي شيميايي در برآورد فسفر قابل استفاده لوبيا Phaseolus vulgaris) در تعدادي از خاک هاي آهکي | WORD فایل رایگان پاورپوینت قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود | WORD فایل رایگان نقد و بررسي نظريه تساوي در اسلام و کنوانسيون رفع هرگونه تبعيض عليه زنان | WORD فایل رایگان بررسي عملکرد انواع مختلف توابع پايه ي شعاعي کروي در مدل سازي محلي ميدان گراني زمين | WORD فایل رایگان مباني اجتماعي و سياسي تعليم و تربيت، بررسي تطبيقي رويکردها و ديدگاههاي تربيت شهروندي | WORD فایل رایگان دگر انديشي هايي پيرامون گردشگري (ايرانگردي و جهانگردي) | WORD فایل رایگان پاورپوینت فصل 10 علوم مغناطیس | WORD فایل رایگان پاورپوینت برنامه ریزی و کنترل پروژه | WORD

👇کلمات کلیدی👇

فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطورهدانلود فایل رایگان تحقیق رشته ادبیات با موضوع اسطوره فایلرایگانتحقیقرشتهادبیاتباموضوعاسطوره